Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Firma Svenskt Tenn, ljusstakar, ett par, modell "76", Stockholm 1925.

Tenn, graverad dekor, lösa ljusmanschetter, stämplade med änglamärket samt årsstämpel Y7. Höjd 13,5 cm.

Smärre slitage och patina. En ljusarm något böjd.

Formgivare

Klubbat pris
1 100
97
103
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (2 bud)
13 jul 22:43
1 100 SEK
7 jul 20:56
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?