"August Strindberg"
Litografi, 1896, signerad med blyerts. 50,5 x 37,5 cm, bladstorlek 61,7 x 47,2 cm.
Fläckar samt veck och minder defekter i marginalen. Reva (40 mm) i vänstra marginalen, 2 revor (10 och 25 mm) i nedre marginalen, reva (20 mm) i övre marginalen (ingen av revorna når bildytan). Pappersförtunning i övre vänstra hörnet.
Hanteringsveck. Blyertsanteckningar i nedre marginalen. Rester av tejp a tergo.
Woll 66 V.
Woll 66 V.