"Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames. Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot. Fotpallen etikettmärkt "Charles Eames design. Made by Hille of London Ltd".
Skador. En knapp saknas.
Modellen formgiven år 1956. Fåtöljen vann första pris vid Milano Triennalen år 1957.