1096
124025

PARTI, 3 delar, Chanel. 1960-tal.

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
105 - 132 EUR
112 - 140 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Skärp i form av guldfärgad länk med svart skinnband samt medaljong, längd ca 95 cm. Genombruten brosch i gulmetall mot silverfärgad platta, 6 x 6 cm. Kuvertväska i svart textil, märkt "CHANEL", 13 x 19 cm.

Slitage.

Proveniens

Har tillhört fotomodellen Gunnel Hemmel. Gunnel Hemmel arbetade som modell i 17 år under 1960-70-talet. Skärpet och medaljongen skänkte Chanel till Gunnel då hon gick en visning för hennes höstkollektion -64.