BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Fanerad med valnöt, amarant och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. På översta lådkanten signerad 2 ggr "A. HULT". Längd 116, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Fanerskador, ett lås saknas, skivan med gamla nagg.
×
Logga in
Kunde inte logga in