Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
546. Domenico Zampieri (Il Domenichino) Tillskrivna, Kvinnligt helgon.
546. Domenico Zampieri (Il Domenichino) Tillskrivna, Kvinnligt helgon.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
577. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
577. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
566. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
566. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
585. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
585. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
345. Robert Jacobsen, "Maria".
345. Robert Jacobsen, "Maria".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
870. GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990.
870. GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
869. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
869. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
49. Johan Tirén, Näcken.
49. Johan Tirén, Näcken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
285. Mosse Stoopendaal, "Ekorre".
285. Mosse Stoopendaal, "Ekorre".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. OLD/VORWERK. 385,5x292 cm.
317. OLD/VORWERK. 385,5x292 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
65. John James Wilson, Fartyg vid kusten.
65. John James Wilson, Fartyg vid kusten.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
135. Bruno Liljefors, "Rapphöna".
135. Bruno Liljefors, "Rapphöna".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
76. LUCIEN-ALPHONSE GROS, Olja på duk, Signerad L. Gros.
76. LUCIEN-ALPHONSE GROS, Olja på duk, Signerad L. Gros.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud.
325. Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
243. Anton Genberg, Sommarmotiv från Åre.
243. Anton Genberg, Sommarmotiv från Åre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
363. Peter Freudenthal, Komposition.
363. Peter Freudenthal, Komposition.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
402. Alexis Gritchenko, Bygata.
402. Alexis Gritchenko, Bygata.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Senecas dödsbädd.
9. Senecas dödsbädd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
42. Rikard Lindström, "Jakt, Lofoten".
42. Rikard Lindström, "Jakt, Lofoten".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
178. Erik Olson, "Kvinnorna under korset I".
178. Erik Olson, "Kvinnorna under korset I".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
172. Frans Wilhelm Odelmark, Gamla Stockholm Norrlandsgatan.
172. Frans Wilhelm Odelmark, Gamla Stockholm Norrlandsgatan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
190. Esaias Thorén, Geometrisk komposition.
190. Esaias Thorén, Geometrisk komposition.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
168. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
147. Helmer Osslund, "Solglitter å Torne träsk".
147. Helmer Osslund, "Solglitter å Torne träsk".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Gerrit Dou Hans efterföljd, Hos tandläkaren.
148. Gerrit Dou Hans efterföljd, Hos tandläkaren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
124. Karel Dujardin Hans efterföljd, Landskap med herdepar och boskap.
124. Karel Dujardin Hans efterföljd, Landskap med herdepar och boskap.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
29. Mats Mason, "Travailleur Italien".
29. Mats Mason, "Travailleur Italien".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. Vanitas med Jesusbarnet.
578. Vanitas med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
579. Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans.
579. Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
351. Johan Johansson, Havsvy.
351. Johan Johansson, Havsvy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
815. Ragnar Person, Auktion.
815. Ragnar Person, Auktion.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
680. Ivar Morsing, "Sittande kvinna".
680. Ivar Morsing, "Sittande kvinna".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
511. Porträtt av dam med bok.
511. Porträtt av dam med bok.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
459. Vy mot Waldemarsudde.
459. Vy mot Waldemarsudde.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. Landskap med hund och änder.
805. Landskap med hund och änder.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.
814. Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. John Emms, Barn lekande med kycklingar.
715. John Emms, Barn lekande med kycklingar.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
843. Åke E:son Lindman, "Canovia Sculptures".
843. Åke E:son Lindman, "Canovia Sculptures".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
758. KOLONNER, ett par, marmor.
758. KOLONNER, ett par, marmor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
621. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
621. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
617. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
617. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
382. Roger Hansson, Utan titel.
382. Roger Hansson, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
96. Peter Dahl, Interiör.
96. Peter Dahl, Interiör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
97. Lars Boëthius, Motiv från Stockholm mot Laurinska huset.
97. Lars Boëthius, Motiv från Stockholm mot Laurinska huset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
667. Peter Dahl, "Operabaren".
667. Peter Dahl, "Operabaren".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.
145. Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
284. Per Ekström, "Solnedgång".
284. Per Ekström, "Solnedgång".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
320. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm.
320. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
298. Oskar Bergman, "Tallar vid Sandhamn".
298. Oskar Bergman, "Tallar vid Sandhamn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. BÄGARE, silver. Anders Hjulström, Köping 1792.
67. BÄGARE, silver. Anders Hjulström, Köping 1792.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
70. Carl Gabriel Adelsköld, Kustlandskap med fiskebåtar.
70. Carl Gabriel Adelsköld, Kustlandskap med fiskebåtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. FONTÄNDEL,vit  marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
274. FONTÄNDEL,vit marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
261. William Harris Weatherhead, Piprökande man och pelargon.
261. William Harris Weatherhead, Piprökande man och pelargon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
262. Alf Wallander, "I sorg".
262. Alf Wallander, "I sorg".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. BORD. Holländsk barockstil.
238. BORD. Holländsk barockstil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Ragnar Person, Gatubild.
170. Ragnar Person, Gatubild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
188. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
185. Boulespelande sällskap.
185. Boulespelande sällskap.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
153. Carl Gustaf Pilo Hans krets, Porträtt av Drottning Juliane Marie av Danmark.
153. Carl Gustaf Pilo Hans krets, Porträtt av Drottning Juliane Marie av Danmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK