Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.
597. SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
264. Zao Wou-ki, "Composition I".
264. Zao Wou-ki, "Composition I".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa".
672. Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa".
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. Christian Eriksson, Kärvbinderska.
556. Christian Eriksson, Kärvbinderska.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
712. KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.
712. KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
766. JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.
766. JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
755. SYBORD. Directoire-stil.
755. SYBORD. Directoire-stil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. LJUSKRONA, för fyra ljus. Gustaviansk stil, delvis äldre delar.
569. LJUSKRONA, för fyra ljus. Gustaviansk stil, delvis äldre delar.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
516. Olle Borg, Utan titel.
516. Olle Borg, Utan titel.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
305. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1964.
305. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1964.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
44. FOHUNDAR, ett par, patinerad brons, 1800-tal.
44. FOHUNDAR, ett par, patinerad brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
294. Hendrick Van Ophemert, Stående kvinna.
294. Hendrick Van Ophemert, Stående kvinna.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
314. OLD KIRMAN. 279,5x178 cm.
314. OLD KIRMAN. 279,5x178 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
91. BUDDHA, Qing dynastin.
91. BUDDHA, Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
358. SKÅL på FOT, silver. S:t Petersburg, Ryssland. Senempire.
358. SKÅL på FOT, silver. S:t Petersburg, Ryssland. Senempire.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
392. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Äldre man med skägg.
392. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Äldre man med skägg.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
395. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets senare del.
395. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets senare del.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
400. VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal.
400. VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
13. Johnny Oppenheimer, Stilleben med vittra attribut.
13. Johnny Oppenheimer, Stilleben med vittra attribut.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
205. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
205. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
878. BUDDHA, brons. Burma, ca 1820/30-tal.
878. BUDDHA, brons. Burma, ca 1820/30-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
583. Hästar och ryttare utanför värdshus.
583. Hästar och ryttare utanför värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
640. Peter Dahl, "Bacchanale".
640. Peter Dahl, "Bacchanale".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
656. Bernard Borione, Kurtis.
656. Bernard Borione, Kurtis.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
780. BALJA, barockstil.
780. BALJA, barockstil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
835. Thomas Klementsson, Utan titel.
835. Thomas Klementsson, Utan titel.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
620. Manne Östlund, Ryttaren.
620. Manne Östlund, Ryttaren.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 5 500 SEK
600. BÄGARE, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1794.
600. BÄGARE, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1794.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
622. Antoni Tàpies, "Enveloppe".
622. Antoni Tàpies, "Enveloppe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
626. Ivor Abrahams, "Open gate".
626. Ivor Abrahams, "Open gate".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
644. Peter Dahl, "Glaset".
644. Peter Dahl, "Glaset".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
717. SOFFA, tresits, Danmark.
717. SOFFA, tresits, Danmark.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
775. KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.
775. KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
559. Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar.
559. Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
564. Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome".
564. Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
565. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
565. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
414. GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal.
414. GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
302. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1965.
302. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1965.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
304. LAMPFOT, silver. AB Silvervarufabriken, fd Erlandssons, Kristianstad 1925.
304. LAMPFOT, silver. AB Silvervarufabriken, fd Erlandssons, Kristianstad 1925.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
340. VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1961, sterling.
340. VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1961, sterling.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
324. VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark.
324. VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
51. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
51. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
52. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
52. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
54. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
54. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
41. KAFFE-OCH TESERVIS, fyra delar, silver. Alfred Clark, London 1905.
41. KAFFE-OCH TESERVIS, fyra delar, silver. Alfred Clark, London 1905.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
311. VÄVNAD. Gobelängteknik. Afrika. 153 x 211 cm.
311. VÄVNAD. Gobelängteknik. Afrika. 153 x 211 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
273. IKON med rizza av silver. Trol Yaroslov, Ryssland 1871.
273. IKON med rizza av silver. Trol Yaroslov, Ryssland 1871.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
74. FAT, glas. Eva Englund, Orrefors 1983. Graal.
74. FAT, glas. Eva Englund, Orrefors 1983. Graal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
342. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
342. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. BURK med LOCK, glas och silver 800. Trol Holland sekelskiftet 1800/1900.
82. BURK med LOCK, glas och silver 800. Trol Holland sekelskiftet 1800/1900.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
360. TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
360. TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
290. FIGURINER, 3 st, porslin. Meissen, 1800-tal.
290. FIGURINER, 3 st, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
15. Pietro Bello, Napolitanska kustvyer.
15. Pietro Bello, Napolitanska kustvyer.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
21. STEKFAT, porslin. Qing dynastin.
21. STEKFAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
68. Johnny Oppenheimer, Stilleben med höganäskrus.
68. Johnny Oppenheimer, Stilleben med höganäskrus.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
25. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
25. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
245. Maria Boczewska, Stilleben med körsbär.
245. Maria Boczewska, Stilleben med körsbär.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
246. Maria Boczewska, Stilleben med äpplen.
246. Maria Boczewska, Stilleben med äpplen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
113. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi 1662-1722).
113. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi 1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
266. LOCKURNOR, ett par, porslin. Kina 1700-tal.
266. LOCKURNOR, ett par, porslin. Kina 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
253. SVEPASK, allmoge 1800-tal, troligen Frisisk.
253. SVEPASK, allmoge 1800-tal, troligen Frisisk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
207. RÖKELSEKAR, brons. Kina med Xuandes sex karaktärers märke.
207. RÖKELSEKAR, brons. Kina med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK