Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
162. Olle Bærtling, Xan.
162. Olle Bærtling, Xan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
751. Olle Bærtling, Yak.
751. Olle Bærtling, Yak.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
971. PARTI CORGI TOYS, 6 delar, England, 1960-tal.
971. PARTI CORGI TOYS, 6 delar, England, 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
913. PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.
913. PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
968. PARTI ELASTOLIN, 11 delar. Tyskland, 1940-50-tal.
968. PARTI ELASTOLIN, 11 delar. Tyskland, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
970. PARTI LEYLA COWBOYS, 6 st. Tyskland, 1950-tal.
970. PARTI LEYLA COWBOYS, 6 st. Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
969. PARTI LEYLA och PLASTINOL, 18 delar, Tyskland, 1940-50-tal.
969. PARTI LEYLA och PLASTINOL, 18 delar, Tyskland, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
956. PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.
956. PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
76. POKALGLAS, 1800-tal.
76. POKALGLAS, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
444. POLYPHON SPELDOSA,
444. POLYPHON SPELDOSA,
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
94. Pastoral figurscen.
94. Pastoral figurscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. Paul Osipow, Utan titel.
244. Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. Porträtt av gosse.
676. Porträtt av gosse.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
737. Porträtt av rysk officer.
737. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
46. Porträtt av rysk officer.
46. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
824. RING, Gaudy, hjärtslipade blå safirer.
824. RING, Gaudy, hjärtslipade blå safirer.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
821. RING, Rey Urban, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.14 ct.
821. RING, Rey Urban, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.14 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
815. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct, ca J (Crystal) /SI2.
815. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct, ca J (Crystal) /SI2.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
776. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
776. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
832. RING, cabochonslipad smaragd med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
832. RING, cabochonslipad smaragd med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
704. RING, carréslipade rubiner.
704. RING, carréslipade rubiner.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK