Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
202. VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
212. VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 030 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
264. DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
349. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
361. TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
149. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
182. BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
163. Gerda Palm, Naken modell.
163. Gerda Palm, Naken modell.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
326. BORDSLAMPA, brons.
326. BORDSLAMPA, brons.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
132. CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
83. ASK, koppar, Sydostasien.
83. ASK, koppar, Sydostasien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
179. Allen Jones, "Magic Moment".
179. Allen Jones, "Magic Moment".
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
288. BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
214. TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
184. TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
5. JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
5. JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
383. KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
146. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
118. BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK