Eclectic Auktion S197

586 föremål
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
800 SEK
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
123. TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
428. SOCKEL, 1900-tal.
428. SOCKEL, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER,  12 st.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
141. Peter Dahl, Utan titel.
141. Peter Dahl, Utan titel.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
105. TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
188. MASK, Afrika 1900-tal.
188. MASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
322. ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
413. KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
159. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris
1 030 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
160. Andreas Eriksson, Almanacka 2011.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
334. BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
112. TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
198. TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
231. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
379. ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris
200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
350. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
209. HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
109. KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
168. AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
584. VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 SEK
596. Roland Cabot, "Totem".
596. Roland Cabot, "Totem".
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
286. Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans".
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M  Vallauris,  Gerbino.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
476. SKULPTUR, gjutjärn.  Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
194. KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
196. KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
336. TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
186. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
193. KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
233. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK