Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
495. Anders Zorn, "Svanen".
495. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
331. Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
295. SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
192. BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
218. BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
341. C Göran Karlsson, Komposition.
341. C Göran Karlsson, Komposition.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
330. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
201. YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
248. BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
385. KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
375. BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
251. BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
255. URNA, keramik, 1800-tal.
255. URNA, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
359. KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
148. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
127. KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 500 - 5 500 SEK
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
145. KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 4 000 SEK
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
485. Dubbelt flickporträtt.
485. Dubbelt flickporträtt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
406. Arthur Boué, Sommarpromenad.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
325. CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK