SKÅLFAT, vapenporslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft, Kanton.

Heltäckande dekor i famille rosefärger av fåglar och växter. Centralt motiv av vapen med inskription. Diameter 25,2 cm.

Skador.

With the inscription; 'Naser Edin Shah, Al Soltan Naser Edin Kadjar, Al Soltan Al Khaghan 1292'. (AH/1875 AD). Nasir ad-Din ruled Iran 1848-1896 (1264-1313 AH) during the Kadjar-(Qajar)-period.

Utropspris
2 000 SEK