HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa 1900-talets andra hälft.
För sex ljuspunkter, stomme av mässing, höjd ca 126, diameter ca 60 cm (mått utan kupor). Ej monterad, tre extra kupor samt kortare mittstång medföljer
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Nagg. Omarbetad (ytterligare ljuspunkt tillagd). Ett fäste för kupa är ej komplett.