Fodral av mörkbonad ek. Urtavla av mässing. Urtavlan med dekor av blad samt med tillverkarens namn. Förgylld dekor av mässing. Bredd ca 50, djup ca 30, höjd ca 218 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Både urverk och fodral renoverat. Ej funktionstestad. Urverket fungerar enligt uppgift samt är genomgånget.