Rund tumlare med utvikt kant och svag ciselerad bård.
3 skedar av modell Gammalfransk, bl a Joachim Flodin, Stockholm 1833.
1 sked, Gustaf Friberg, Stockholm 1823.
1 sked, 1931
1 såsslev med förgyllning, modell Gammalfransk, 1828.
Skedarnas och såsslevens längd 19,5-21 cm.
Bucklor och slitage förekommer. De flesta med initialer.