FODRAL för SIGILLVAX

Silver, Louis XVI-stil, mästarstämpel EG, Frankrike, efter 1838.

Ställvis förgyllt. Rak form med heltäckande dekor. I botten sigill med vapensköld av adliga ätten Lagercrantz. Dekor av blomsterurnor, blombukett, lagerhängen och girlander mot guillocherad fond. Stämplad med Minerva 1 silverhalt 950 (1838-1962). Längd 13,5 cm. Vikt 56 gram.

Konditionsrapport

Bucklor. Förgyllning med slitage.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V7

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk och silver

henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    3 200
    322 EUR
    404 USD

    Budhistorik (9 bud)
    813 feb 23:563200SEK
    Acceptpris på 3 200 SEK uppnåddes
    813 feb 23:563000SEK
    713 feb 14:232500SEK