FODRAL för SIGILLVAX, silver, Louis XVI-stil, mästarstämpel EG, Frankrike, efter 1838.

Ställvis förgyllt. Rak form med heltäckande dekor. I botten sigill med vapensköld av adliga ätten Lagercrantz. Dekor av blomsterurnor, blombukett, lagerhängen och girlander mot guillocherad fond. Stämplad med Minerva 1 silverhalt 950 (1838-1962). Längd 13,5 cm. Vikt 56 gram.

Konditionsrapport

Bucklor. Förgyllning med slitage.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Henrik Åberg

    Henrik Åberg
    Specialist möbler, konsthantverk

    henrik.aberg@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss