FODRAL för SIGILLVAX, silver, Louis XVI-stil, mästarstämpel EG, Frankrike, efter 1838.

Ställvis förgyllt. Rak form med heltäckande dekor. I botten sigill med vapensköld av adliga ätten Lagercrantz. Dekor av blomsterurnor, blombukett, lagerhängen och girlander mot guillocherad fond. Stämplad med Minerva 1 silverhalt 950 (1838-1962). Längd 13,5 cm. Vikt 56 gram.

Bucklor. Förgyllning med slitage.

Utropspris
4 000 SEK