OIVA TOIKKA, skulptur av glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland, troligen 1980-tal.
I form av tupp. Underfång i vitt, tuppkam i rött och svart. Signerad O. Toikka Nuutajärvi. Även etikettmärkt. Höjd ca 30, längd 26,5 cm.