Förgylld brons. I form av stjärna med kulformade avslut. Åtsidan med figurscen, frånsidan med texten "STELLA SOLIDARIETA ITALIANA". I grönt band med vita och gröda kanter, att hängas vid bröstet. I etui. Totalhöjd ca 11 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken.