Rund vas med turkosblå glasyr, Carl Harry Stålhane, Rörstrand, signerad. Höjd 10 cm.
Vas med indragen hals och vit carraaglasyr, Wilhelm Kåge, Gustavsberg Studio, stämpelmärkt. Höjd 17 cm.
Vas med vitglasyr och snäckdekor, Anna-Lisa Thomson, Upsala Ekeby, djupstämplad. Höjd 18 cm.
Stålhane: smärre mynningsnagg och spricka, andrasortering. Kåge: smärre märken. Thomson: smärre märken.