ANTTI EVÄVAARA, FÅTÖLJER, ett par, "Nest", Studio Antti E, Martela, Finland 1980-tal.
Halvmåneformad stomme fanerad med masurbjörk, fast stoppad klädsel och plymå ovanpå resårsits. Bredd 74 cm, sitthöjd ca 40 cm, totalhöjd 74 cm.
Fläckar. Slitage. Tillverkningsrelaterat hål under den enas sits.