BOK, Africana, 1873, Winwood Reade: The African sketch-book. With maps and illustrations. 1-2.

London, 1873. 8vo. XII, 484; VIII, 530 pp. + 12 maps (3 folding) + 10 woodcut plates. Woodcuts in the text.

Samtida halvfranska band, övre guldsnitt. Kartan ”African Literature” med revor längs vikningen. / Half calf, top edges gilt. The map of “African Literaure” torn along folds.

Första upplagan. / First edition.

Gay 2820 bis.

Slitage.

Proveniens

Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Utropspris
1 500 SEK