London, 1873. 8vo. XII, 484; VIII, 530 pp. + 12 maps (3 folding) + 10 woodcut plates. Woodcuts in the text.
Samtida halvfranska band, övre guldsnitt. Kartan ”African Literature” med revor längs vikningen. / Half calf, top edges gilt. The map of “African Literaure” torn along folds.
Första upplagan. / First edition.
Gay 2820 bis.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.