Mässingsstomme, vita metallspröt, vissa med prismor samt dekor av glasblommor. Diameter ca 43 cm, höjd ca 78 cm.
Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad. Nagg. Anlupen stomme. Gulnade limrester, möjligen från mindre senare lagningar.