Arctic explorations: The second Grinnell expedition in search of Sir John Franklin, 1853, 54, 55. l-2.
Philadelphia, 1857. 8vo. 464; 468 pp. + 8 pp. adverts. + 2 engraved frontispiece portraits + 2 engraved title-leaves + 3 maps (2 folding) + 18 steel-engraved plates. Numerous engraved vignettes in the text.
Två volymer, förlagets präglade klotband, ngt nötta, samtida namnteckningar på titelsidorna. / Publisher’s blind-stamped cloth, lightly worn, contemporary signatures on title-leaves.
Andra upplagan. / Second edition.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.