LOCKURNOR, ett par, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets tredje kvartal.

Blå blomstedekor mot vit fond. Lockknopp i form av putto. Modellnummer "10/1754". Höjd 28,5 cm.

Sedavnligt ytslitage. En av urnorna lagad på skaftet.

Utropspris
3 000 SEK