C.G HALLBERG, kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, Stockholm, 1952.

Bukig form med vridna knäckar, dekor av rocialler. På bladhölstrade fötter. Stiliserade lockknoppar. Kaffekanna med uppsvängt svärtad trähänkel. Sockerskål samt gräddsnipan invändigt förgyllda. Höjd 10- 27 cm. Total vikt 1320 gram. Sockertång medföljer.

Bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK