Design
1006012

Aja Unonius

(Finland, 1901-1972)
Aja Unonius
(Finland, 1901-1972)

AJA UNONIUS, skulptur, keramik, signerad Aja Arabia, Made in Finland. 1930-tal.

Tennisspelare. Höjd 18,5 cm.

Bruksslitage.

Konstnären Aja Unonius arbetade på Arabia mellan 1931-1939.

Utropspris
150 EUR