DIANE ARBUS, gelatinsilverfotografi stämplad Lunn Gallery a tergo, pressbild.

"Diane Arbus Identical Twins, Roselle, NJ, 1967". Datumstämpel 24 sept 1982 a tergo. Bildyta 18 x 19 cm. Bladstorlek 20 x 25 cm. Oramad.

En mycket liten och högst obetydlig retusch på den ena vita manschetten.
I övrigt är bilden i mycket god kondition.

Proveniens

Lunn Gallery, Washington D.C.
Privatsamling, USA.
Privatsamling, Sverige.

På 1960-talet drev Harry Lunn (1933-1998) ett galleri i Washington D.C inriktat på litografi och teckningar. 1970 fick han dock upp ögonen för fotografi då han såg en av Ansel Adams bilder hos en förläggare på Manhattan. Lunn drogs genast till fotografiet som medium och dess skarpa uttryck. När Lunn bytte inrikting på sitt galleri och 1971 ställde ut Ansel Adams bilder så fanns det endast ett annat galleri i hela USA som bara

Utropspris
6 000 SEK