Dekor i underglasyrblått av blommor. Sex mattallrikar (diameter 23 cm), tre fat (diameter 28 cm), tre större fat (diameter 34 cm) samt ett stekfat (längd 30 cm).
Bruksskick. Tolv delar med nagg varav två med smärre/obetydliga. Två delar med sprickor. Glasyrmistor.