CARL FAGERLUND, bordslampa av glas, Orrefors 1960-tal.
Underfång i turkose. Påklippta slingor av klarglas. Signerad Orrefors RD 1304. Metallen märkt ORREFORS. Höjd ca 37 cm.
Lös lampsockel. Slitage. Ej funktionstestad.