Dekor av ristad bård under rinneglasyr i blåsvarta och metalliska nyanser, invändigt även gulglaserad, otydlig signatur "+...lu A L"(?) samt daterad 1919. Höjd 21,5 cm, diameter 12,5 cm.
Invändigt smärre glasyrkrackelyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.