SOFF/-MATBORD, EM-bordet, Emmaboda Möbelfabrik, 1900-talets tredje kvartal.

Skiva fanerad med teak. Två utdragbara skivor på långsidorna. Stämpelmärkt. Längd 145 cm, bredd 60+26+26 cm, höjd 58/72 cm.

Bruksskick. Senare bordsskiva, något dålig passform. Fläckar. Märken och repor. Ställvis blekt.

Utropspris
1 500 SEK