KUDDE, flamskväv, fylld med dun, ca 58,5 x 105,5 cm, Sverige 1900-talets förra hälft.

I form av en åkdyna. Efter skånskt allmogemönster. Mörkbrun botten med polykroma papegojor och blommande träd.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Utropspris
3 000 SEK