KÄRL, svartglaserat lergods, PRE-COLUMBIANSK, PERU.

Bygelformat handtag med hög hals. Oval form med insvägd mitt. H 18, L12, B 8.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage, sprickor

Proveniens
From the Collection of antique dealer Sten Röing (1880-1965), the collection was added to by his son Max Röing (1916-1984) during the 1950-60's, thence by descent. Inköpt på auktion på Torups slott Skåne i början av 1900-talet

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss