63,5 x 67,5 resp. 57 x 66,5 cm. Terrakottafärgade med polykrom dekor av lejonhundar och juvelen, bård av vågor och heliga berget. Tronstolsmattan även med blomdekor.
Något slitage och smutsiga, fläckar. Meditationsmattan har en skadat hörn. Tronstolsmattan har ställvis hårt slitage, lagningar och kompletteringar.
Ur Marja Orstadius samling, Malmö.