ALF SVENSSON & YNGVAR SANDSTRÖM, fåtöljer ett par, "Galaxy", Dux, 1970-tal.
Formgjuten sittbalja av plast. Löstagbara dynor. Fyrdelad fot av lackerad metall, snurrbara. Sitthöjd ca 40 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Märken. Smärre färgbortfall. Plast med sprickor.