Cylindrisk skål av målad metall, ram av mässing. Kompassrosen av vitt papper med svart tryck, märkt Hverman Carlscrona med tusch. Vid nordstecket en stiliserad lilja. I låda där locket saknas. Ca 33 x 33, höjd ca 20 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare målning. Mindre missfärgad. Lådan med skador. Förstärkningar.