BORDSUR, urtavla märkt "Ls Luppens Bruxelle", urverk märkt "Japy Freres", 1800-tales andra hälft.

Urhus i marmor, i form av fundament. Förgylld riklig dekor av putti, djur och växter. Emaljerad urtavla. Pendel medföljer. Diameter 31 cm, Höjd 18 cm.

Verknr 397 / 3.0 Nyckel finns.

Ifyllda hål samt spricka. Nagg. Delvis senare förgyllning. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK