Urhus i marmor, i form av fundament. Förgylld riklig dekor av putti, djur och växter. Emaljerad urtavla. Pendel medföljer. Diameter 31 cm, Höjd 18 cm.
Verknr 397 / 3.0 Nyckel finns.
Ifyllda hål samt spricka. Nagg. Delvis senare förgyllning. Ej funktionstestad.