BORDSLAMPA, s.k Böhmiskt glas, 1900-talets första hälft.

Rödtonat överfång med slipad dekor. Detaljer i gulmetall. Textilklädd skärm. Total höjd 79 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Skärm med smärre fläckar och revor.

Utropspris
1 500 SEK