6 st matskedar, längd 20 cm
11 st dessertskedar, 17 cm
5 teskedar, 12,5 cm
8 förrättsgafflar, 16 cm, en gaffel ca 18 cm
8 knivar, 19,5 cm
12 fruktknivar, 17 cm
Sockersked och syltsked med förgyllda blad, 11,5 resp 14,5 cm
4 sillgafflar, 11,5-14 cm.
Vikt 920 g exkl knivar med Hackmans stålblad.
Monogramgraveringar, slitage. Enstaka bucklor.