Tudelat. Teak och betsad bok. Överdel med bakomliggande hyllplan och fyra lådor. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan och en låda. Märkt med plakett. Bakstycke med otydlig datering. Bredd 112. Djup 48. Höjd 178 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken.