Fäste av mässing med parerplåt. Eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Vid fästet en portepé. Balja i metall med två koppelringar. Länd ca 109, varav klinga ca 89 cm.
Mindre rostangrepp. Slitage. Repor.