Cylindrisk form. Invändigt förgylld. Rikt driven dekor av landskap med betesdjur. På livet även dekor av vapensköld. Svängt handtag med asvlutande hjärta. Höjd 17 cm. Vikt ca 630 gram.
Åldersrelaterat slitage. Invändigt bristning, ej genomgående. Lagningar.