NILS JONSSON

Skrivbord/klaffbord med hurts, "Sika", AB Hugo Troeds Industrier, modell formmgiven 1957.

Mahugnyfaner. Kantlister samt handtag i betsad bok. Ben i betsad ek. Längd 45+130+45 cm. Bredd 80 cm. Höjd 72 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Slitage med fläckar och repor.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 390.
Placering
Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - H3

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Emmelie Skogman

Göteborg

Emmelie Skogman

emmelie.skogman@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    2 000
    199 EUR
    245 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (7 bud)
    423 feb 22:072000SEK
    423 feb 22:071800SEK
    423 feb 22:051500SEK