Mahugnyfaner. Kantlister samt handtag i betsad bok. Ben i betsad ek. Längd 45+130+45 cm. Bredd 80 cm. Höjd 72 cm. Nyckel finns.
Slitage med fläckar och repor.
Enligt uppgift köpt på NKBo.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 390.