TIMO SARPANEVA, FONDUEKASTRULL PÅ STÄLL, teak och stål, Opa oy, Finland. Design år 1970.
Kastrull i rostfritt stål, handtag och knopp i teak. Kastrullens diameter ca 14,5 cm, höjd 13 cm. Stämplad "Opa 18-10 Finland". Svartmålat ställ. Totalhöjd 24 cm.
Sedvanligt slitage.