BORDSPENDYL samt LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrikre, sent 1800-tal.

Förgylld och bronserad metall. Krönande dekor av fåglar med fackla, Infällda porslinsdetaljer med målad dekor av blommor och amoriner. Emaljerad urtavla med arabiska och romerska siffror. Bredd 8,5- 27 cm, höjd 19- 33 cm. Pendel medföljer.

Slitage. Ej funktionstestad. Nagg. Anlupna

Utropspris
4 000 SEK