Förgylld och bronserad metall. Krönande dekor av fåglar med fackla, Infällda porslinsdetaljer med målad dekor av blommor och amoriner. Emaljerad urtavla med arabiska och romerska siffror. Bredd 8,5- 27 cm, höjd 19- 33 cm. Pendel medföljer.
Slitage. Ej funktionstestad. Nagg. Anlupna