Design
1015289

TAKLAMPA, troligen Böhlmarks, jugend, 1900-talets första kvartal.

Gjuten mässing med dekor av putti och bladgirlanger. Skärmen draperad med röd texil med avslutande fransar. Fyra glaskupor med slipad dekor. Diameter ca 50 cm, höjd ca 94 cm.

Ytslitage. Lagningar. Ej funktionstestad. Senare skruvar. Möjligen senare textil med mindre skador.

Jämför Pl. 38 i "Böhlmarks 1827-1937", Erik Andrén, Stockholm, 1937.

Utropspris
15 000 SEK