Stommar i mässing. Behängda med olikformade prismor samt med margueriter. Ljuskrona med flaska i mitt, med sex ljushållare och tre elektriska ljuspunkter. Ljuslampetter med två ljushållare vardera, höjd 43 cm. Ljuskronans höjd 60 cm.
Bruksskick. Nagg. Prismor saknas. Ej funktionstestad.