Fanerad i mahogny. Ovalt bord. Svängda ben. Längd 170 cm. Bredd 109 cm. Höjd 73 cm. 6 stolar, sitthöjd 44 cm. (Bordet utdraget Ca längd 226 cm.(68) )
Märken. Slitage. Fläckar. Klisterrester bakom ryggarna. Saknar iläggsskivor.