Lackerade stommar. Sitsar klädda med tyg. Soffans längd 182 cm. Sitshöjd 43 cm. Bordets längd 76 cm, Bredd 76 cm, Höjd 71 cm.
Tyg från Baumann medföljer.
Bruksslitage med mindre fläckar och ytliga repor.